Jesteś tutaj: Strona główna» Junior Edu-Żywienie

Junior Edu-Żywienie


      Nawyki żywieniowe, wypracowane w dzieciństwie, często są kontynuowane
     w życiu dorosłym. Dlatego istotne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować
je w sposób prozdrowotny. W tym celu Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo  Zdrowia przygotowało program edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych
w  klasach I-VI pn. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ).


   Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie programu edukacji żywieniowej uczniów klas I-VI w szkołach podstawowych   w całej Polsce.       Szanowni Państwo,
W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do badań naukowych organizowanych przez Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Badania realizowane będą w ramach umowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Będą dotyczyły żywienia dzieci i młodzieży a zakończą się opracowaniem i wdrożeniem programu edukacji żywieniowej uczniów klas I – VI szkół podstawowych.

Głównym odbiorcą projektu są uczniowie naszej szkoły, pośrednio również rodzice. Udział w projekcie przyczyni się do podniesienia świadomości  nauczycieli, rodziców i opiekunów dzieci na temat roli żywienia i aktywności fizycznej, w prawidłowym rozwoju młodego pokolenia. Jak również, udział w projekcie JEŻ będzie wspomagał integrację środowiska szkolnego i domowego w zakresie kształtowania prawidłowych postaw wobec żywności i żywienia.

Badania uczniów z klas I – VI, których rodzice wyrazili zgodę na ich przeprowadzenie odbyły się na terenie szkoły na początku bieżącego roku szkolnego.  Efektem  badań będzie dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat  żywienia naszych uczniów. Projekt zakłada wyszkolenie nauczycieli biorących udział w projekcie w zakresie wdrożenia programu edukacji żywieniowej oraz udział uczniów w konkursie, w którym główną nagrodą będą ekskluzywne warsztaty kulinarne.

Koordynatorzy projektu:
Marita Witenas, Ewa Oraszek